Tutaj jesteś

Czy dostatecznie dbasz o swoje oczy? Sprawdź, jak często należy badać wzrok

19 lutego, 2024 Zdrowie badanie wzroku


Problem z prawidłowym widzeniem stanowi bardzo duży problem w  XXI wieku. Coraz więcej Polaków skarży się na nieostre widzenie, jednak nie wszyscy chętnie decydują się na wizytę u okulisty, czy optometrysty. Czy wiesz, jak często należy wykonywać badania okulistyczne? Sprawdź, jakie badania profilaktyczne powinien wykonać każdy z nas i w jakich odstępach czasu.

Polacy zbyt rzadko chodzą do okulisty

W 2020 roku w ramach kampanii “Czas na wzrok” przeprowadzono ankietę wśród 1417 Polaków w wieku powyżej 40 roku życia, jaki i osób młodszych. 88% ankietowanych odpowiedziało, że nie wyobraża sobie życia bez prawidłowo funkcjonującego wzroku. Niestety, lęk przed utratą widzenia nie stanowi wystarczającej motywacji, by zapisać się na wizytę u okulisty. Połowa Polaków w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że wzrok należy badać regularnie – nie tylko wtedy, gdy z naszymi oczami dzieje się coś niepokojącego. Co piąty mieszkaniec kraju nad Wisłą bada się raz na pięć lat lub rzadziej. Z danych zgromadzonych na potrzeby kampanii wynika, że aż 90% dorosłych do 65. roku życia doświadcza różnych problemów ze wzrokiem i oczami. Co więcej osoby młode w wieku 18-24 skarżą się na nieostre widzenie z daleka.

Problemy ze wzrokiem coraz częściej dotykają młodzieży

Statystyka wśród młodzieży, jak i młodych dorosłych również nie napawa optymizmem. Aż 59% badanych w wieku do 40. lat ma zdiagnozowaną wadę wzroku. Najczęstszymi problemami młodych ludzi są:

  • krótkowzroczność,

  • szybkie męczenie się oczu,

  • ogólne pogorszenie wzroku,

  • uczucie suchości i podrażnienia.

Wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach sytuacja nie ulegnie poprawie, a problemy ze wzrokiem będą dotyczyć coraz większego odsetka Polaków. Młodzi ludzie spędzają mnóstwo czasu przed ekranami smartfonów i laptopów, co przyczynia się do pogorszenia widzenia. Rośnie liczba zawodów związanych z komputerami, które odpowiadają za wiele przypadków krótkowzroczności. Młodzież często skarży się na zmęczenie wzroku – takie problemy mogą wynikać na przykład z niewłaściwej diety, przemęczenia, niezdrowego trybu życia, nadmiernego używania sprzętów elektronicznych, czy przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach.

W jaki sposób zadbać o wzrok małego dziecka?

Co piąty rodzic w ogóle nie bada wzroku swoich podopiecznych. Większość z nas nie ma świadomości, że maluch po ukończeniu 2-3. roku życia powinien odwiedzić okulistę – niezależnie od tego, czy opiekunowie podejrzewają u swoich pociech problemy ze wzrokiem. Jeśli specjalista nie wykryje żadnych nieprawidłowości, kolejna wizyta kontrolna powinna mieć miejsce po 1-2 latach. Nie warto zwlekać z odwiedzeniem okulisty, jeśli dziecko zachowuje się w niepokojący sposób, to znaczy:

  • przybliża twarz bardzo blisko przedmiotów,

  • niewyraźnie pisze,

  • zezuje,

  • mruży oczy,

  • przechyla głowę podczas przyglądania się czemuś;

  • nie wodzi wzrokiem za pokazywanymi przedmiotami.

Wymienione objawy mogą być niegroźne, ale czasem są oznaką rozwijających się problemów ze wzrokiem, które zatrzyma jedynie wdrożenie specjalistycznego leczenia.

Jak wygląda badanie wzroku u dzieci?

Badanie okulistyczne można wykonać nawet u noworodka. Dzieci przechodzą swoją pierwszą kontrolę wzroku w ciągu 72 godzin od urodzenia – to element badań przesiewowych. Ważną przesłanką do rozpoczęcia profilaktyki w bardzo młodym wieku jest obciążenie genetyczne – jeśli ktoś z najbliższej rodziny ma wadę wzroku lub cierpi na poważne choroby oczu, to warto jak najszybciej sprawdzić, czy maluchowi mogą doskwierać te same dolegliwości. 

Badanie okulistyczne dziecka nigdy nie wygląda tak samo. Wszystko zależy od tego, na jakim problemie skupia się lekarz. Na wizycie kontrolnej specjalista sprawdza ostrość wzroku dziecka – zazwyczaj robi się to przy pomocy kart z obrazkami lub tablic okulistycznych. W przypadku podejrzenia schorzeń siatkówki lub nerwu wzrokowego lekarz przeprowadzi też badanie dna oka.

Jak często powinna się badać osoba dorosła?

Wielu z nas odkłada wizytę u okulisty aż do momentu, gdy problemy ze wzrokiem zaczynają utrudniać normalne funkcjonowanie. Jest to powszechne i niebezpieczne zjawisko – odpowiednia profilaktyka umożliwia łagodzenie problemów ze wzrokiem, zanim staną się uciążliwe. Osoby dorosłe powinny wykonywać badania okulistyczne raz na 2 lata – pod warunkiem, że dotychczas nie doskwierały im żadne kłopoty z oczami (zobacz jak wygląda kompleksowe badanie wzroku rozszerzone o dobór soczewek w https://kodano.pl/poradnik/badanie-wzroku.html).

Pacjenci ze stwierdzoną wadą wzroku odwiedzają gabinet okulisty przynajmniej raz do roku, podobnie jak osoby, które ukończyły 40. rok życia. Jeśli w naszej rodzinie stwierdzono przypadki jaskry, zaćmy lub dystrofii rogówki, należy poinformować o tym fakcie okulistę, który skieruje nas na szczegółowe badania okulistyczne.

Czy lęk przed okulistą jest uzasadniony?

Unikanie okulisty z obawy przed wykryciem wady wzroku może wydawać się irracjonalne, jednak wielu Polaków celowo odkłada w czasie wizytę u specjalisty. Współczesna medycyna jest bardzo zaawansowana – badania oczu są bezbolesne i szybkie, a pacjent czuje się podczas nich bezpiecznie i komfortowo. Osoby nie wyobrażają sobie życia w okularach mogą zastąpić je soczewkami kontaktowymi  – specjalista poinstruuje, jak należy ich używać. Dowiedz się więcej o doborze i stosowaniu soczewek w https://kodano.pl/poradnik/pytania-o-soczewki-kontrola-objawy.html

Okuliści i optometryści potrafią rozpoznać każdą wadą wzroku, jednak wczesne wykrycie problemu znacznie ułatwia leczenie i korekcja wady wzroku. Nie warto zwlekać z wizytą u lekarza – wieloletnie zaniedbania mogą prowadzić nawet do utraty wzroku, dlatego należy zaufać specjalistom i działać jak najszybciej.

Bibliografia:

Materiał zewnętrzny

Jak wybrać letnią sukienkę na wakacje?

Redakcja zdrowaszafa.pl

Nasz zespół tworzy inspirujące i rzetelne treści o zdrowiu, diecie i urodzie. Pomagamy również naszym czytelnikom w kwestiach modowych i zakupowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?