Tutaj jesteś

Jak skrócić spodnie? Podpowiadamy!

2 stycznia, 2024 Moda jak skrócić spodnie

Skracanie spodni może być nieoczekiwanie łatwe, nawet jeśli nie jesteś doświadczonym krawcem. Czy to jeansy, spodnie garniturowe czy dresowe – każda para może być idealnie dopasowana do Twojego wzrostu i stylu. W tym artykule pokażemy Ci, jak łatwo i efektywnie skrócić spodnie samodzielnie.

Sprawdź także:

Jak zwęzić spodnie w pasie? Radzimy!

Jak skrócić spodnie – samodzielnie czy u krawcowej?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy ma zdolności manualne, które pozwolą na estetyczne wykonanie tego zadania. Jeśli nie czujesz się na siłach, udaj się do krawca. Wiele osób wykonuje proste przeróbki krawieckie, a skracanie spodni często robi się od ręki.

Ile kosztuje skrócenie spodni? Od 20 zł do 40 zł w zależności od fasonu i materiału spodni. Jeśli chcesz skrócić jeansy tak, aby dół nogawki wykańczał oryginalny szew, musisz zapłacić więcej. Najtańsze jest skracanie spodni z cieńszych materiałów i z prostą nogawką.

Skracanie spodni w domu

Jeśli masz w domu maszynę do szycia lub choćby podstawowe akcesoria krawieckie, możesz samodzielnie skrócić za długie spodnie. Przygotuj:

 • rozpruwacz do szwów,
 • szpilki,
 • żelazko,
 • deskę do prasowania,
 • taśmę mierniczą,
 • nożyce krawieckie,
 • nici (do jerseyu elastyczne, do jeansów specjalne nici w kolorze oryginalnych szwów).

Jak dobrać długość spodni, aby ich nie skracać?

Jeśli różnica długości jest duża, równo obetnij nadmiar materiału, pamiętając, żeby zostawić zapas na podłożenie – ok. 2 cm. Przymierz ponownie i przewiń spodnie na lewą stronę. Zaprasuj podwinięte brzegi, aby uzyskać idealny kant. Zaprasuj również brzeg wysokość centymetra i wykonaj fastrygę. Zawiń ponownie, dzięki temu materiał nie będzie się strzępił i ponownie zaprasuj, a następnie fastryguj.

Jak skrócić spodnie jeansowe?

Jeans to gruby materiał, obecnie również z dodatkiem elastycznych włókien. Do szycia potrzebujesz specjalnych nici. W każdej pasmanterii dostaniesz nici do jeansów. Wystarczy dobrać kolor i gotowe. Instrukcja zamieszczona wyżej odnosi się również do spodni jeansowych. Z tą różnicą, że nie trzeba zaprasować ich na kant. Aby równo obciąć gruby denim, szczególnie na szwach, potrzebujesz nożyc krawieckich.

Skracanie spodni garniturowych

Rozpruj szwy na dolnym brzegu spodni przy pomocy rozpruwacza. Następnie zaprasuj stare zagięcie. Zanim weźmiesz do ręki nożyczki, dokładnie zmierz długość, do której chcesz skrócić spodnie. Najlepszym rozwiązaniem jest podłożenie nogawki do prawidłowej długości i spięcie zagięcia szpilkami.

Następnie należy spodnie zdjąć oraz dokładnie wymierzyć długość nogawek. Pamiętaj, że musi być taka sama z przodu i z tyłu oraz w obu nogawkach (o ile nie masz wyraźnej różnicy w długości nogi, bo i takie sytuacje mają miejsce). Jeśli różnica długości jest duża, równo obetnij nadmiar materiału, pamiętając, żeby zostawić zapas na podłożenie – ok. 2 cm.

Przymierz ponownie i przewiń spodnie na lewą stronę. Zaprasuj podwinięte brzegi, aby uzyskać idealny kant. Zaprasuj również brzeg wysokość centymetra i wykonaj fastrygę. Zawiń ponownie, dzięki temu materiał nie będzie się strzępił i ponownie zaprasuj, a następnie fastryguj.

Skracanie jeansów z zachowaniem oryginalnego szwem

Jeżeli masz jeansy, które chcesz skrócić, ale jednocześnie chcesz zachować ich oryginalny dolny szew, jest na to sposób. Wystarczy, że postępujesz wg poniższych kroków:

 1. Zmierz odpowiednią długość spodni, a następnie obetnij w miejscu, w którym ma przebiegać linia krawędzi nogawki. Jeśli oryginalny szew jest grubszy to nawet krócej o 2-3 cm.
 2. Wypruj nitkę z oryginalnego szwu.
 3. Nad oryginalnym szwem pozostaw ok. 1 cm zapasu, resztę zbędnego materiały równo odetnij.
 4. Przeszyj obcięte spodnie i paski z oryginalnym szwem overlockiem, aby tkanina się nie strzępiła.
 5. Spodnie pozostaw na prawej stronie, pasek z oryginalnym szwem przełóż na lewą stronę.
 6. Wsuń krawędź nogawki spodni w oryginalny szew – w tym celu usuwałeś nitki. Zrób to bardzo dokładnie, a następnie fastryguj szpilkami.
 7. Zszyj, trzymając się linii, po której nitka przebiegała pierwotnie.

Jak skrócić spodnie dresowe ze ściągaczem?

W przypadku spodni dresowych ze ściągaczem, będziesz potrzebować nici elastyczne. Szew wykonany zwykłą nicią będzie nietrwały i zaburzy estetykę ubrania. Aby skrócić spodnie dresowe, wypruj ściągacz, a następnie odmierz, ile materiału trzeba usunąć. Pamiętaj o dodaniu zapasu na szew i szerokości ściągacza.

Jeśli nogawka jest prosta, wystarczy wszyć ściągacz z powrotem. Natomiast jeśli mamy do czynienia ze zwężanymi joggerami, to trzeba zadbać o zachowanie odpowiedniej linii nogawki.

Skracanie spodni bez maszyny

Maszyna do szycia nie jest niezbędna, aby wykonać skracanie spodni. Możesz zrobić to ręcznie, pod warunkiem że masz na to czas. Do ręcznego szycia przygotuj spodnie tak samo, jak do szycia maszynowego.

Różnica jest taka, że szwy wykonasz ręcznie za pomocą igły oraz nitki. Jeśli chcesz uzyskać podobny efekt jak po maszynie do szycia, to cały proces będzie wymagać cierpliwości. Skracanie jeansów za pomocą igły i nici może okazać się niewykonalne. Jednak możesz to zrobić za pomocą samoprzylepnej fizeliny.

Skracanie jeansów bez szycia

Skracanie jeansów bez szycia jest możliwe, chociaż nie jest to rozwiązanie trwałe. Możesz to zrobić za pomocą samoprzylepnej fizeliny. Wystarczy obciąć spodnie na pożądaną długość i podłożyć je umieszczając fizelinę wewnątrz zakładki. Po zaprasowaniu całość będzie się trzymać. Pamiętaj, że nie będzie to tak trwałe, jak ścieg maszynowy.

Skracanie spodni eleganckich ręcznie

O wiele więcej wprawy i precyzji będzie wymagało skracanie spodni garniturowych, cygaretek czy chinosów. Tu konieczne będzie użycie igły i nici – najlepiej idealnie dopasowanej do koloru fabrycznych szwów i odpowiednio cienkiej.

Za długie spodnie garniturowe czy cygaretki możesz też skrócić przy pomocy taśmy termoprzylepnej, którą bez problemu kupisz w pasmanterii lub online. Taka taśma pozwoli skrócić spodnie bez szycia.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy chcesz skrócić jeansy, spodnie garniturowe czy dresowe, z naszym przewodnikiem na pewno sobie poradzisz. Pamiętaj, że skracanie spodni w domu może być nie tylko prostsze, niż myślisz, ale też może przynieść Ci satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.

Jak ubrać roczne dziecko do spania?

Redakcja zdrowaszafa.pl

Nasz zespół tworzy inspirujące i rzetelne treści o zdrowiu, diecie i urodzie. Pomagamy również naszym czytelnikom w kwestiach modowych i zakupowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?